Nefungující síťové připojení po instalaci Visual Studia 2010 a následném restartu

Dnes jsem instaloval Visual Studio na stroj s Windows XP SP3 32 bit, kde bylo předtím nainstalované Visual Studio 2008. To jsem kompletně odstranil, včetne všech nainstalovaných verzí .NET Frameworku. Udělal restart, poté spustil instalaci Visual Studia 2010. Po té opět restart. Vše vypadalo v pořádku, ale záhy se objevil problém - nefunkční síťové připojení, což bylo indikováno i chybějící ikonou v task baru. Trvalo asi tři minuty než spojení naběhlo, v Event Logu nebyla žádná chyba.

Problém souvisí s service Microsoft .NET Framework NGEN v4.0.30319_X86, která v době nečinnosti počítače generuje nativní image. Ta byla po startu několik minut ve stavu Starting, zatímco jiná service ATI Smart (pocházející od driveru grafických karet ATI) ve stavu Stopping. Asi dochází k nějaké vzájemné kolizi, kde se nakonec zřejmě uplatnil nějaký timeout. Po něm se teprve spustila service Network Location Awareness (NLA), která identifikuje síťové připojení.

Aktualizace: Stejný probém se projevuje i v nové instalaci Windows Server 2003 Standard R2 SP2 32 bit (běžící ve Virtual PC). Service která je po startu ve stavu Stopping je v tomto případě Performance Logs and Alerts.

Řešení: nastavit dočasně screensaver Blank na 1 minutu a počkat až se vygenerují všechny nativní image. Tím se už při dalším restartu nebude spouštět Microsoft .NET Framework NGEN v4.0.30319_X86 service.

Komentáře jsou uzavřeny