Visual Studio 2012 Express jen pro Windows 8 Metro aplikace ?

Když před lety uvedl Microsoft edici vývojových nástrojů Express, která je zdarma a přesto umožňuje i vývoj komerčních aplikací, byl to dobrý krok k popularizaci Microsoft.NET platformy. Přes všechna omezení byla Express edice tak dobrá, že opravdu postačovala pro vývoj jednodušších aplikací nebo i pro začínající malé týmy. Tomu je zdá se pro verzi 2012 konec.

Aktuální stránka Visual Studio Express 2012 products nabízí pouze dva produkty

  • Visual Studio Express 2012 for Windows 8
  • Visual Studio Express 2012 for Web

Pomocí Visual Studio Express 2012 for Windows 8 bude možné vyvíjet pouze Metro aplikace (tedy ne WinForms ani WPF), viz odstavec:

Desktop application development
Visual Studio Express 2012 for Windows 8 provides tools for Metro style app development. To create desktop apps, you need to use Visual Studio Professional 2012, or higher.

K tomu je nutné poznamenat, že nadále bude dostupné Visual Studio 2010 Express, ovšem samozřejmě bez možnosti využít novinky v .NET 4.5 a C# 5.0.

Microsoft si myslí, že teď snad neexistuje jiný druh aplikací než Metro. O tom jak vyspělá platforma to opravdu je přesvědčí, až do něj portuje například celý MS Office. Do té doby je to stále jen hračka pro omezenou skupinu "telefonních" aplikací.

V Express edici nepůjde vyvíjet už ani visuální nativní C++ aplikace, což vyvolalo značnou negativní odezvu. Pokud tím chce Microsoft zvýšit prodej MSDN licencí, mohl by to asi říct rovnou. Tímto krokem nic moc nezíská, zvláště když pozice .NET platformy pro GUI aplikace není zrovna ideální. Jiná situace je samořejmě u serverových aplikací, kde to ale vypadá jako by při tom humbuku kolem dosud neexistujícího HTML 5 a celkového zmatku "co teď použít pro vývoj na desktopu ?" Microsoft zapomněl, že právě tam je pozice .NET platformy opodstatněně nejsilnější. Software nejsou jen v tuto chvíli módní mobilní aplikace. Naštěstí ...

Komentáře jsou uzavřeny