Visual Studio 2012 - stále to vypadá hnusně

Už je to nějaký týden co byla uvolněna finální verze Visual Studia 2012. V předchozím příspěvku Visual Studio 2012 RC - proč to vypadá tak hnusně ? jsem popisoval své znechucení ze zcela zbytečných změn vzhledu Visual Studia k horšímu. Jak to vypadá ve finální verzi, stále hnusně Frown

 

Takto vypadalo Visual Studio 2010

a srovnání s Visual Studiem 2012

Na první pohled zaujmou položky menu nesmyslně psané VELKÝMI PÍSMENY. Ikony Open, Save atd. které lze v 2010 hned rozlišit se zde slévají v téměř nerozeznatelnou převážně černo-šedou sadu ikon. Proč ? Co bylo špatného na původních barevných ikonách ? Jednotlivá okna nejsou nijak výrazně ohraničena a vzniká vcelku nepřehledná směsice informací na celé ploše. Toto ještě dále vynikne na (stále více) nekvalitních notebookových displejích s 6 bitovým TN panelem a mizerným kontrastem.

Další naprosto zbytečnou změnou je masivní titulek okna celého Visual Studia. Proč vypadá jinak než titulky ostatních oken v systému ? Neměl Microsoft kdysi nějaká UI design guidelines ? Zde pro srovnání:

Nový titulek okna nepřináší žádnou přidanou hodnotu, pouze zbytečně vyplýtvá 13 vertikálních pixelů. Proč ? Zvlášte dnes, kdy se neustále (hloupě) snižuje vertikální rozlišení displejů a každý pixel je dá se říct drahý.

 

Lze s tím něco udělat ?

Menu s VELKÝMI PÍSMENY se lze naštěstí snadno zbavit pomocí RemoveCAPS addinu. Nevýrazné barevné schema lze změnit pomocí Visual Studio 2012 Color Theme Editor addinu, přepnutím na téma Blue. Stále však zůstanou nenativně vypadající scrollbary a titulek okna.

 

Barevné ikony ? Nemáme, zeptejte se za týden ...

Bohužel se pomocí výše uvedených addinů stále nezbavíme nevýrazných ikon. Opět ukázka pro srovnání:

Dialog New File ve Visual Studiu 2010

Dialog New File ve Visual Studiu 2012

 

Proč to všechno ?

Je asi zbytečné si pokládat otázku, proč to všechno ? Pokud si management Microsoftu myslel, že tímto způsobem navnadí vývojáře na psaní Metro (Windows 8, Modern UI) aplikací, tak se poněkud zmýlil.

Před časem jsem psal o záludné chybě ve WCF Test Clientu, která je už skoro dva roky nahlášena v Connectu a označena jako Closed as Deferred. Je už opravena ? Kdepak, odbarvit ikony bylo zřejmě důležitější.

 

Komentáře (3) -

  • Naprostý souhlas, Petře, a díky za odkazy na RemoveCAPS a Visual Studio 2012 Color Theme Editor!
  • Zcela souhlasim, zvlast me stve rozsirovani neuzitecne plochy oken bez duvodu. Taky cernobile ikonky.... To je vec.
    Zda se, ze v MS nastoupil nejaky novy mocny manager, ktery se chce zalibit Metro vedeni.
  • Diky Petře. Kde jsou ty doby, kdy jsem se na instalaci nových MS produktů docela těšil. No ale nakonec přecijen jedna výhoda: Takovéhle ikonky si budu moct v pohodě kreslit sám Smile
Komentáře jsou uzavřeny