MSDN Library v novém roztrhaném kabátě, aneb "dárek" od Microsoftu

Časy kdy se ještě používala lokální nápověda a MSDN Library jsou už dávno pryč. Při dnešním objemu informací a rychlosti jakou se tyto informace mění (a zastarávají) by to už ani nešlo. Vše je jen online. Koneckonců počítač který dnes není připojen k Internetu snad ani nemá cenu vůbec zapínat. Leta jsme brali jako samořejmost, že MSDN dokumentace bude přístupná online v použitelné podobě, tak jako tomu bylo dříve v případě lokálně instalované MSDN Library. To se ale teď změní, protože dnes je třeba stále něco měnit, bez ohledu na to zda-li to přináší nějaký pozitivní efekt k danému účelu.

Doposud bylo možné si vybrat ze tří stylů zobrazení obsahu: Classic, Lightweight a ScriptFree. Používám výhradně jen Classic, protože má rozumnou velikost fontu a především se formátování textu přizpůsobuje šířce okna prohlížeče, takže obsah není jen úzká nudle kvůli které se musíte uscrollovat až do bezvědomí. Toto zvláště vyniká v souvislosti se současnými nesmyslnými displeji s poměrem stran 16:9, kde jsme po několika letech přišli už o jednu třetinu vertikálního rozlišení (dříve 1600x1200, dnes 1600x900). A bude hůř, už se objevují i notebooky s displejem 21:9, to je teprve to pravé zlepšení k pohodlnější práci, ne ?

V posledních pár týdnech se na MSDN Library stránkách objevuje upozornění: This view of the MSDN and TechNet Libraries will be replaced soon with the Lightweight view. Try it now by clicking the Lightweight link above.

To znamená, že do budoucna už nebude k dispozici Classic a ani ScriptFree styl, který je ostatně nedostupný už teď. Srovnejme si tedy přínos tohoto "zlepšení" na dokumentaci k metodě String.Format:

Classic, 1600x1200 (zmenšeno na 50% velikosti)

Classic

 

Lightweight, 1600x1200 (zmenšeno na 50% velikosti)

Lightweight

Srovnání

V jediném dostupném stylu bude viditelných zhruba o jednu třetinu méně informací, v závislosti na obsahu a šířce okna prohlížeče. A to ještě nezapočítávám hlavičku s textboxem pro vyhledávání a dalšími odkazy v Classic stylu.

Classic comparison

 

Závěrem nelze říct nic jiného, než že se Microsoft opět snaží zhoršit (jako v poslední době ve více případech) podporu vývojářům zcela zbytečnými kroky zpět. Odstranění Classic stylu nemůže mít žádný technický důvod, je to generované z jednoho zdroje jako ostatní styly. Lze se domnívat, že je to opět součást bezkontrastního "Metro Modern UI everywhere" šílenství, které Microsoft prosazuje naprosto všude, i když to ne vždy má praktický význam.

Zde lze hlasovat pro zachování Classic stylu.

Aktualizace 21.2.2013

Vypadá to, že teď již Microsoft opravdu odstranil Classic styl, takže je potřeba se při čtení zbytečně uscrollovat Yell Co dalšího ještě odstraní ? Částečné řešení je nastavit v prohlížeči zmenšení stránky (zoom) tak aby nebyl text obrovský jak ve slabikáři a nebylo tam tolik zbytečně vyplýtvané prázdné plochy. Stále je to ale nepoužitelnější než Classic styl.

Přitom styl MSDN Magazine se teď vrátil z "nudlovitého" scrollovacího stylu opět na čitelný styl, který využívá celou šířku okna prohlížeče.

Komentáře jsou uzavřeny