První dojmy z Visual Studia 2013 Preview

Microsoft právě zveřejnil první preview Visual Studia 2013 a .NET Frameworku 4.5.1. Před časem jsem kritizoval Visual Studio 2012 a už je tu pomalu nová verze. Zdá se, že asi poprvé jednu verzi zcela přeskočím. Design se příliš nezměnil, opět na nás "řvou" VELKÁ PÍSMENA v menu což lze stále opravit editací položky registru ale je to přece jen trochu barevnější. Výchozí barevné schema je Blue, toto není třeba již instalovat zvlášť. Instalaci Professional edice jsem provedl do stejného virtuálního stroje ve kterém mám už Visual Studio 2012 Professional na hraní a na první pohled se to snese. Do skutečně "ostrého" vývojařského stroje bych se to ale neodvážil.

Novinky

Informace o novinkách ve Visual Studiu jsou v článku What's New in Visual Studio 2013 Preview který je takový základní rozcestník a o .NET Frameworku 4.5.1 pak v Announcing the .NET Framework 4.5.1 Preview

Sdílení nastavení (a čeho ještě ?)

Položka "Sign in" v pravém horním rohu prý umožňuje sdílení nastavení mezi jednotlivými stroji na kterém vývojář používá Visual Studio a vyžaduje Microsoft účet. Není už ale bliže řečeno co přesně a kde se sdílí. V článku na odkazu se píše "For Visual Studio 2013 Preview, sign in within 14 days with your Microsoft account to register your product.", otázka co se stane když tak neučiním. Zde je vysvětlení "For the purposes of the Preview, you kind of have to sign in.  In order to make sure we got plenty of testing of the mechanism, we require you to sign in to the preview of VS 2013 within about a week". Dokud tam ale nesvítí ikonka Facebooku, jsem v klidu Smile

Debugger

Co se mi líbí jsou novinky v debuggeru, které najdete popsané v článku na MSDN. První se týká ladění async operací, nové Tasks okno které nahrazuje původní Parallel Tasks. Další je 'Managed return value inspection', možnost vidět v okně Autos návratové hodnoty metod a v okně Immediate možnost použít $ReturnValue.

.NET Framework 4.5.1

Mezi novinkami najdeme další (obvyklé) JIT optimalizace pro vícejádrové procesory a dále konečně možnost Garbage Collectoru "sesypat" na požadání i Large Object Heap. Více je to popsané v článku No More Memory Fragmentation on the .NET Large Object Heap.

Fragmentovaná distribuce .NET Frameworku aneb s NuGetem na věčné časy

Daleko méně příjemnou věcí je prorůstání NuGet packages do distribuce .NET Frameworku, která už asi nikdy nebude kompatkní. Tedy nebude možno říci že na tomto stroji je instalace .NET Frameworku této verze proto zcela jistě obsahuje tyto assembly. Základní jádro se stále zmenšuje a další knihovny jsou do projektů nahrávány kdoví odkud. Například nový Entity Framework už není součastí distribuce .NET Frameworku, ale pouze NuGet package. Bohužel už často ani nelze zjistit odkud co stahnout, jestli je to Alpha, Beta, Preview nebo jaká verze a člověk ani neví, že něco takového existuje. Stejně tak idea, že jednotlivé third-party knihovny nemají být v repository projektu, ale na build serveru se někdy odněkud přes NuGet stáhnou je chorá. Například když by se použila nová, ještě neodladěná verze.

To dále souvisí s MSDN dokumentací, protože balíček co se přes NuGet mění třikrát do měsíce asi bude mít jistě "aktuální" dokumentaci - tedy žádnou. Proč taky, vždy není součástí .NET Frameworku. Tenhle směr se mi zkrátka vůbec nelíbí i přes všechny managerské poučky o tom že je to tak "více dynamické". Seznam balíčků lze najít zde, ale nevěřím že tam budou všechny. Stejně desivě působí i informace o aktualizaci NuGet balíčků přes Windows Update.

Další, opět podivnou, změnou je že MSBuild 12.0 není nadále součástí instalace .NET Frameworku, ale Visual Studia. To znamená, že na build serveru zřejmě nestačí jako dosud instalace .NET Framework SDK, ale bude tam nutné celé Visual Studio. Podle popisu zde by měl jít stahnout i samostatně, ale link nefunguje.

Tak snad se máme na co těšit ...

Komentáře (1) -

  • Nelze, než podepsat. To sdílení nastavení, no nevím. Už teď se dá poměrně slušně řešit pomocí "use team settings file", který se verzuje v svn. Návratový hodnoty v debuggeru budou bezva, to mi chybělo, hlavně proto, že to v C++ umělo už VS6 kdysi dávno. Z NuGetu mám osypky, představa, jak si každý člen týmu háže svoje balíčky, buildserver si to aktualizuje, jak chce, no potěš. A ten msbuild beru jako hodně špatný vtip...
Komentáře jsou uzavřeny