Zábava s Windows Store aplikacemi a ekosystémem Microsoftu - část 1.

Šel jsem s dobou a pořídil si 8" tablet s Windows 8.1. To jsem ještě netušil, co bude obnášet tak jednoduchá věc jako použití emailu na takovém zařízení. Jde přístup k emailu na vlastní doméně na hostingu.

Současné řešení

V současné době používám výhradně Thunderbird s několika doplňky, protože jeho možnosti úprav a rozšíření jsou velice dobré. Jeden účet s několika aliasy a adresářovou strukturu o asi dvaceti adresářích přes IMAP. Důležité je, aby klient uměl pracovat s aliasy (identitami) jak při vytváření nové zprávý, tak při odpovědi kde musí být alias zachován ve From hlavičče. V Thunderbirdu lze toto docílit addonem Correct Identity, webmail hostingu to umí víceméně také. Pro kalendář je použit Lightning addon.

Klient pro čtení a notifikace

Na přenosném dotykovém zažízení není příliš praktické používat desktopové aplikace, byť to technicky jde. Stejně tak nemá smysl používat Inbox strukturovaný do mnoha adresářů, už jen kvůli IMAP notifikacím které umí rychle (pomocí IDLE) notifikovat pouze maximálně 5 adresářů, zbytek se musí kontrolovat periodicky podobně jako s POP3.

Windows 8.1 obsahují Windows Store (Metro) aplikaci Mail, jiná neexistuje. Aplikace je naprosto příšerná a nejde v ní prakticky nic nastavit, ani vypnout zasílání HTML odpadu místo textu zprávy. I z toho důvodu není vhodné, aby měla vůbec přístup do "hlavního" účtu a je jistější založit si další účet na vlastní doméně bez adresářové struktury, kam se emaily přeposílají. Pro běžné čtení to stačí.

Mail aplikace je primárně určena pro přístup k Outlook freemailu. Podmínkou jeho použití je se ovšem alespoň jednou za rok přihlásit přes webové rozhraní, do kterého se navíc teoreticky vkládají reklamy. Toho se lze zbavit za poplatek 20 USD ročně. Nevidím ale žádný smysl v použití freemailu, kde nemáte žádné záruky, že bude ještě zítra existovat. Ani nevíte jak se ten obsah kde všude zpracovává, i když tohle bude z principu určitě horší u Googlu než Microsoftu.

Aplikace Mail umožňuje přidat vlastní IMAP účet jako Other account, ovšem nelze nikde zadat aliasy k účtu. Vzhledem k tomu, že je aplikace napojena na přeposílací účet, nelze toto použít pro odpověd. Ve From hlavičče by byl pak tento přeposílací účet a případná další odpověď by se nedostala do hlavního účtu. Přitom by stačil jeden textbox v nastavení, kam se zadají aliasy oddělené středníkem, ty by pak aplikace nabídla v comboboxu při komponování zprávy (s Outlook účtem to dokonce tak umí). Microsoft má na jedné straně v přenosných zařízeních podíl v řádu jednotek procent, ovšem takové věci stále neřeší i když o nich už několit let ví.

Další problém vznikl při synchonizaci IMAP účtu, kdy Mail aplikace psala chybu "<account> is unavailable" pokud se použila z menu volba Sync. Aplikace nemá naprosto žádnou diagnostiku IMAP komunikace (tu má jak Thunderbird tak i kdysi Outlook Express), takže netušíte kde je problém. Nakonec pomohl Microsoft Message Analyzer (což je taková odboba Wireshark) kde se ukázalo, že je problém při načítání "neviditelného" adresáře dovecot na hostingu, který bylo třeba skrýt. Jiný klient s tím problém nemá.

Klient pro psaní nové zprávy a odpověď

Ještě že to má i ten desktop ... poslední záchrana. Nakonec jediné řešení pro psaní a odpověď je použít Thunderbird a pomocí addonu Classic Toolbar Buttons zvětšit tlačítka toolbaru tak, aby šla používat na dotykovém zařízení. Tím získáte normální použitelný klient, který umí odpovídat na emaily a neposílá odpad místo obsahu. Jednoznačně úspěch v roce 2015, ale .... není to přece v cloudu ! Alternativně se dá použít ještě webmail hostingu, který je opět oproti Microsoftímu Mail výtvoru (i webovému Outlook rozhraní) vrcholem luxusu, jen není moc optimalizovaný pro dotykové zařizení.

Cesta Microsoftu je ... trnitá

Pokud bych to chtěl celé realizovat Microsoftí cestou, použiji na přeposílání Outlook freemail. S tím Mail aplikace spolupracuje lépe, nepoužívá vůbec IMAP, ale HTTPS komunikaci. Lze konečně použít i aliasy, dokonce umí vybrat i správný alias pro odpověď, ale poněkud zvláštním způsobem. K outlook.com účtu lze připojit další send-only účty (aliasy) na libovolné doméně tak, že k němu buď připojíte autorizační údaje SMTP serveru hostingu a pak se posílá přímo nebo se posílá přes outlook účet a jen se zapíše ve From hlavičče (a je to z toho vidět). Tuto cestu jsem také vyzkoušel, ale má to několik problémů:

  1. svěřujete zbytečně obsah emailů dalšímu subjektu, navíc schránka může být zrušena
  2. je vyšší pravděpodobnost, že přeposlání zpráv z vlastního serveru na Outlook server selže
  3. přenesení nového aliasu z web administrace do Mail aplikace nějaký čas trvá, takže na první pohled to vypadá že to nefunguje
  4. notifikace je pomalejší než z IMAP účtu na vlastním hostingu
  5. stále se nelze zbavit HTML odpadu v emailu, v plain text podobě je každý řádek textu oddělen dalším prázdným řádkem
  6. všechny příchozí emaily padají do Junk adresáře :-)

Zvláště poslední problém je poněkud úsměvný. Spam filtr totiž nelze vypnout. Nevím jestli je optimalizován na anglický text, ale ani jeden z pěti pokusných emailů který nemá jinde problém, filtrem neprošel. Tento problém není podle diskusí ojedinělý a lze jej obejít poměrně důmyslným pravidlem, které říká že když: "email má i nemá přílohu, přesunout do Inboxu". Inu proč to dělat jednoduše :-)

S novými cloudovými technologiemi si tedy užijete plno nečekané zábavy.

Komentáře jsou uzavřeny